تنظیم کار - راهنمای استفاده از ماشین ظرفشویی

راهنمای استفاده از ماشین ظرفشویی

درست است که در بسیاری از خانه ‌ها ماشین ظرفشویی وجود دارد، اما ممکن است افرادی کار کردن درست با آن را بلد نباشند. کار کردن با ماشین ظرفشویی بسیار راحت است و مدل ‌های مختلف آن‌ ها فقط در نوع تنظیم کردن تفاوت دارند. در واقع چیدن ظروف یکی از مهم‌ ترین قسمت ‌های استفاده از ماشین ظرفشویی است که باید به آن دقت زیادی کنید، زیرا درست نچیدن ظروف می ‌تواند باعث تمیز نشدن کامل آن ‌ها شود.

چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی

ظروف را آبکشی کنید 

اگر ظروف کثیف خود را درون ماشین ظرفشویی قرار دهید، آن‌ ها به سادگی تمیز نمی ‌شوند. قبل از گذاشتن ظرف ها در داخل ماشین ظرفشویی، آن ‌ها را داخل سینک آبکشی نمایید تا غذا های چسبیده به ظروف و دیگر مواد از روی آن‌ ها پاک شوند. لازم نیست ظروف را کاملاً تمیز کنید، آبکشی و تمیزکردن مواد غذایی اضافی از روی ظروف کافی است.

ماشین ظرفشویی را کامل پر کنید

مطمئن شوید که به اندازه کافی ظرف وجود دارد که دستگاه را پر کند و ارزش انرژی و آبی که ماشین ظرفشویی برای تمیز کردن آن ها استفاده می کند، داشته باشد. همچنین، کم بودن تعداد ظروف در ماشین ظرفشویی باعث نمی شود که بهتر تمیز شوند. 

هر ظرف را در جای مناسبش قرار دهید

ظرف ها را در قفسه پایین طوری قرار دهید که ظرف های بلند تر در اطراف و پشت دستگاه باشند تا ظروفی مثل دیس های پهن مانع رسیدن آب داغ به بقیه ظروف نشوند. ظروف  کوچک مثل سس خوری ها را در مرکز قرار دهید. همچنین در قفسه پایین قابلمه، ماهی‌تابه، کاسه و بشقاب ‌ها را قرار دهید. حتماً روی ظروف ( سطح داخلی آنها ) را به سمت اسپری آب ‌پاش بگذارید. همه‌ چیز را رو به پایین گذاشته تا بهتر تمیز شوند.

ماگ ها و لیوان ها را درقفسه بالا قرار دهید. قسمت های بالا برای تمیز کردن لیوان ها طراحی شده اند. همچنین، آن ها را به هم نچسبانید. زیرا آب به بین لیوان ها نمی رسد و حتی ممکن است لیوان ها در اثر برخورد با هم بشکنند.

قاشق، چنگال و چاقو را در محفظه مخصوص قرار دهید .وآن ها را  طوری در محفظه بگذارید که دسته آن ها به سمت پایین باشد. مطمئن شوید ظروف استیل و نقره‌ای در تماس با یکدیگر نباشند. اگر آن‌ها در طول شستشو با یکدیگر تماس پیدا کنند، باعث ایجاد واکنش شیمیایی شود و ظروف شما آسیب می بیند. به علاوه کثیف ترین ظروف را بهتر است در مرکز قرار دهید.

تنظیم کاران 3 - راهنمای استفاده از ماشین ظرفشویی

استفاده از شوینده مناسب

گاهی انتخاب شوینده مناسب به اندازه درست قرار دادن ظروف در ماشین ظرفشویی مهم است. سعی کنید از شوینده های مختلف استفاده کنید و ببینید کدام برای ماشین ظرفشویی شما مناسب است. برخی افراد بیش از حد شوینده استفاده می کنند که این کار باعث می شود لکه ها بر دیواره ماشین ظرفشویی و ظروف (مخصوصا لیوان ها) باقی بماند. در مورد لکه های باقیمانده روی لیوان ها، اگر همیشه با این مشکل در لیوان هایتان روبرو هستید، در مخزن شوینده خود مقداری سرکه سفید بریزید.

بیشتر بخوانید: راهنمای استفاده از ماشین لباسشویی

ظروف هایی که نباید داخل ماشین ظرفشویی گذاشت

همه ‌چیز را نباید درداخل ماشین ظرفشویی قرار داد. ازگذاشتن موارد زیر در ماشین ظرفشویی پرهیز کنید :

  • چوب، چدن، مسوار ( آلیاژ قلع و مس )، نقره و آلومینیوم
  • ظروف گران قیمت
  • لیوان بچه طرح دار
  • ظروف نچسب

روشن کردن ماشین ظرفشویی

ماشین را روی سبک ترین حالت ممکن تنظیم کنید

برای صرفه ‌جویی در مصرف آب، باید روی سبک ‌ترین حالت ممکن ماشین ظرفشویی را تنظیم کرد. اگر ظروف شما خیلی کثیف نیستند، همان درجه کم ماشین ظرفشویی، به ‌صورت کامل آن‌ ها را تمیز خواهد کرد. ظروفی که معمولاً در آن ‌ها غذا می‌ خورید، می ‌نوشید و یا غذا می ‌پزید، روی درجه سبک ماشین ظرفشویی تمیز می‌شوند.

برای ظروف کثیف تر درجه قوی را انتخاب کنید

ظروف خیلی کثیف مانند، ظروف استفاده ‌شده در آشپزی‌ های سنگین، ممکن است برای تمیز شدن نیاز به درجه قوی ‌تری از ماشین ظرفشویی داشته باشند. معمولاً تغییر تنظیمات از روی شستشوی سبک به شستشوی معمولی، می ‌تواند جرم‌ های باقی‌ مانده را از بین ببرد. ظروف چرب را می‌توانید با شستشو روی درجه حرارت بالا، تمیز کنید.

بگذارید ظروف با هوا خشک شوند

حذف کردن خشک ‌کن ماشین ظرفشویی می ‌تواند باعث کاهش مصرف برق ماشین ظرفشویی شود. درصورتی ‌که نیاز فوری به ظروف ندارید، قبل از درآوردن ظروف از ماشین، در آن را باز بگذارید تا ظروف با هوا خشک شوند.

تنظیم کاران 1 - راهنمای استفاده از ماشین ظرفشویی

سخن پایانی 

ممکن است طرز استفاده از ماشین ظرفشویی ساده به نظر برسد. ظرف ها را به سرعت در دستگاه جا داده، شوینده اضافه می کنیم و تمام! اما در بسیاری از موارد بعد از تمام شدن کار ماشین ظرفشویی می بینیم که ظرف ها کامل تمیز نشده اند و یک بار دیگر خودمان به برطرف کردن لکه ها مشغول می شویم.

همچنین باید بدانید طرز استفاده از مارک‌های مختلف مانند : دوو، ال جی، سامسونگ، بوش، کندی و غیره هیچ فرقی نمی کند و شما فقط باید اصول آن را یاد بگیرید. در این مقاله ما نحوه استفاده از ماشین ظرفشویی را برای شما شرح داده ایم تا بهترین بهره را از این دستگاه مفید و محبوب ببرید.

تعمیر ظرفشویی تبریزتعمیر ماشین ظرفشویی در تبریز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *